Теплові лічильники

Що таке тепловий лічильник.

Лічильник тепла — це пристрій, призначений для обліку споживання тепла системою опалення будівлі. Принцип роботи лічильника тепла заснований на розрахунку спожитої теплової енергії з використанням даних отриманих від датчика витрати і двох датчиків температури. Лічильник вимірює об’єм теплоносія і температуру у подавальному та зворотному трубопроводах. На основі отриманих даних електронний обчислювач рахує кількість спожитої енергії.

Важливість встановлення теплового лічильника.

Важливість полягає в тому, що ми всі хочемо сплачувати за реально отримані послуги. Теплові лічильники дають можливість виміряти і визначити реальну кількість спожитої теплової енергії. Крім реально облікованих затрат, встановлення теплового лічильника спонукає до розумного підходу модернізації будівлі. Адже можемо оцінити ефект утеплення будинку, заміни вікон, встановлення ІТП, радіаторних терморегуляторів тощо.

Щоб не переплачувати в майбутньому, громадянам треба не тільки зважено підійти до вибору лічильника, але й закласти можливість подальшої модернізації системи енергозбереження будинку.

Прилади обліку тепла його не економлять. Вони лише забезпечують точний контроль отриманого тепла і стимулюють до економії.  

Які є види теплолічильників та можливості їх встановлення?

В Україні найбільш поширені два види: механічний і ультразвуковий. Кожен із них має таку комплектацію:

 • електронний обчислювач, який розраховує спожиту енергію.
 • витратомір, який вимірює об’ємну витрату теплоносія;
 • два датчики температури, що встановлюються у подавальному і зворотному трубопроводі;

Механічний лічильник є найпростішим приладом у даній області. Їх принцип роботи полягає в тому, що вони перетворюють поступальний рух рідини в обертальний рух вимірювальних частин приладу.

Недоліки механічних теплолічильників:

 •  наявність рухомої крильчатки, яка з часом може вийти з ладу;
 •  чутливість до якості води;
 •  не показує миттєві витрати;
 •  обов’язкова необхідність монтажу фільтра перед водоміром.

Ультразвуковий лічильник заснований на методі, ідея якого полягає, у вимірі різниці часів проходження ультразвукових коливань по потоку і проти потоку вимірюваного середовища. Для роботи цього водолічильника необхідне джерело живлення, зазвичай в якості такого джерела застосовується літієва батарея, заряду якої вистачає на 6 — 10 років безперервної роботи.

Недоліки ультразвукових теплолічильників:

 •  більш висока вартість.

Як правило, ультразвукові лічильники дорожче механічних, але через більш високу надійності і нечутливості до якості води це мало не єдина відмінність, за яку варто переплатити.

З формули видно, що для визначення кількості тепла необхідні дані про витрату теплоносія і про різницю температур на яку він охолов у споживача.

Дані про витрату теплоносія визначає і передає на обчислювачі датчик витрати (витратомір), а дані про температури передають два датчика температури, один з яких встановлений на вході в внутрішню систему будівлі, а другий на виході з неї.

Обчислювач теплолічильника обробляє дані отримані від приєднаних датчиків і заносить виміряні величини в архів. Дані про споживання тепла можна зняти візуально з рідкокристалічного дисплея.

У чому вимірюється спожите тепло.

            При розрахунку тарифу, в якості одиниці теплової енергії прийнята (Гкал) гігакалорія. Однак (Гкал) є позасистемною одиницею виміру. Більшість теплолічильників виготовляються в Європі і при обчисленні спожитого тепла використовують одиницю внесену в міжнародну систему СІ (Gj) гігаджоуль або загальноприйняту міжнародну позасистемну одиницю — (kWh) кіловат годину. Лічильники які ведуть облік в (Гкал) представлені на нашому ринку, виготовляються або в Україні, або на окремій лінії для українського споживача, що навряд чи є їх позитивною особливістю.

 Зазначена відмінність не стає перешкодою в розрахунках з теплопостачальною організацією, тому що і гігаджоулі і кіловат годинни переводяться в гігакалорії простим множенням на коефіцієнт 0,2388.

Де встановлюється будинковий лічильник тепла?

Коли виникає ідея у мешканців встановити теплолічильник, постає запитання, у якому місці він повинен бути змонтований? На сьогодні частина будинків має індивідуальний тепловий пункт, який розміщується в окремій прибудові — котельні або у підвалі. В будь-якому випадку теплолічильник встановлюють на місці подачі тепла у будинок.

Етапи встановлення лічильника тепла

Для встановлення лічильника тепла необхідно наступне:

 • розробити проект організацією яка має ліцензію на даний вид діяльності;
 • виконується монтаж лічильника, причому на цьому етапі необхідно дотримуватися розробленого раніше проекту;
 • укладається договір з тим, хто постачає теплову енергію у будинок, про теплопостачання, про саму оплату за спожиту енергію, яка вираховується відносно показників самого лічильника.

Що треба знати про роботу теплолічильника?

Як правило, ультразвукові лічильники дорожче механічних, але через більш високу надійності і нечутливості до якості води це мало не єдина відмінність, за яку варто переплатити.

Один раз в два або чотири роки лічильник тепла необхідно повіряти (термін проходження повірки вказано в паспорті теплового лічильника). Наша виробнича одиниця допоможе Вам виконати весь перелік робіт по періодичній повірці теплового лічильника.

Відповідно до вимог чинного законодавства України, періодична повірка індивідуальних приладів розподільного обліку теплової енергії та гарячої води здійснюється споживачами послуг за власний рахунок в терміни зазначені в технічному паспорті приладу обліку. Прилади обліку, які не пройшли періодичну повірку в установлені терміни, виводяться із експлуатації та знімаються з абонентського обліку Виконавцем послуг, при цьому подальші нарахування обсягів спожитих послуг проводяться згідно затверджених норм споживання.

Виробнича служба «Сервісний центр з повірки та ремонту приладів обліку» обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», у складі двох виробничих лабораторій, надає послуги з повірки та ремонту теплових лічильників та лічильників води різних діаметрів, промислових газових лічильників, обчислювачів та коректорів об’єму газу, датчиків і перетворювачів температури.

 Виробнича лабораторія з повірки та ремонту приладів обліку води та теплової енергії

   Виконує повірку всіх типів водомірів і теплових лічильників з умовними діаметрами від 15 мм до 65 мм. Також висококваліфіковані фахівці, якісно і в найкоротші терміни виконують предповірочні та ремонтні роботи. Держповірку приладів здійснює представник ДП «Донецькстандартметрологія» на обладнанні виробничої лабораторії.

Усю додаткову інформацію ви можете отримати за телефонами :

+38 (050) 858-80-11;

+38(06267) 3-05-61

+38 (06267) 3-16-51

  Або звернувшись за адресою : м. Дружківка вул. Космонавтів,39 .

   Також, для вашої зручності у містах Донецької області, працюють пункти прийому приладів обліку тепла і води.

ПУНКТ ПРИЙОМУ м.ТОРЕЦЬК

Адреса: вул. 91 Дивізії, 3а

Телефон: +38(050) 172-41-20

Час роботи: понеділок, четвер з 7:00 до 12:00

Виробнича лабораторія з повірки та ремонту газових лічильників і коректорів

   Виконує повірку  всіх типів промислових газових лічильників, обчислювачів та коректорів об’єму газу, датчиків тиску і перетворювачів температури. Держповірку приладів здійснює представник ДП «Донецькстандартметрологія» на обладнанні виробничої лабораторії.

  Пункт прийому газових лічильників та коректорів розташований за адресою м. Слов’янськ, пров. Ярослава Мудрого, 6.  Додаткову інформацію ви можете отримати за телефоном:+ 38 (095) 246-30-02.

Квартирні лічильники тепла, та проблема їх встановлення.

Більшість багатоповерхівок в Україні побудована за старими стандартами та мають вертикальну систему опалення. Технічно встановити квартирний тепловий лічильник можна лише при горизонтальній системі опалення. Альтернативою може стати розподілювач тепла на радіатор, але у такому випадку його мають встановити не менше 50% інших мешканців будинку.

Варіанти будинкової розводки системи опалення.

 Для початку давайте розглянемо основні схеми теплової розводки у багатоквартирних будинках:

 • однотрубна схема з вертикальною розводкою. У даному випадку необхідна установка одного лічильника на стояк і установка датчика температури на кожний з радіаторів. Дану схему роботи може забезпечити далеко не кожен теплосчетічік;
 • двотрубна схема з вертикальною розводкою. У даному випадку необхідна установка лічильника і датчика температури на кожної з батарей. В результаті для отримання загальної цифри необхідно підсумовувати всі показання;
 • однотрубна схема з горизонтальний розводкою. Для даної схеми досить одного теплолічильника.

У перших двох схемах зазвичай зупиняються на установці загальнобудинкового лічильника. Якщо ж у вашому будинку використовується третя схема, то встановлення квартирного лічильника буде для вас найбільш вигідним.

Для того, щоб виконати періодичну повірку теплолічильника, треба звернутися до ВО «Торецьктепломережа» за тел. +38(050) 172-41-20, або одразу написати заяву за наступним зразком: